Oblaky

Slovenskô hry

Postava Slovenskô hry

Premeň čítanie na dobrodružstvo

qr kód

Zosnímaj QR kódy z knižky a šmahom ruky sa ocitneš v dobrodružnej hre či zábavnom kurze jedného zo slovenských nárečí. Pomôžeš Jankovi obrániť Spišský hrad? Alebo postaviť drevený kostolík bez jediného klinca? 

Chyť svoj mobil a ideme na to!

1.

Zosnímaj QR kód z knižky svojím mobilom alebo tabletom. Veľa zariadení dokáže kód načítať zabudovaným fotoaparátom.

2.

Nenačítal sa ti kód priamo? Otvor si aplikáciu na čítanie QR kódov a nasnímaj kód pomocou nej.

3.

Načítané? Ak sa hra automaticky neobjaví, stačí kliknúť na odkaz, ktorý sa ti objavil v displeji. Po pár sekundách sa ti otvorí hra alebo zábavný slovník.

Aké hry ťa čakajú?

hra

Tvorba ornamentov

Staň sa slovenskô tvorcom! Vyber si vzor a vymaľuj si tie najkrajšie slovenské ornamenty. Bude to modranský, čičmiansky či pozdišovský? Nezabudni, že keď ho dokončíš, bude to jedinečný originál. A nezabudni sa ním pochváliť!

hra

Čičmianske vzory

Orly, krížiky či vlnovky... Obdivuje ich celý svet. Ale tvoji kamaráti môžu obdivovať tvoju schopnosť všetky si ich zapamätať! Stačí si potrénovať pamäť pexesom s čičmianskymi vzormi. Za aký čas vyzbieraš všetky kartičky?

hra

Obrana Spišského hradu

Pozor, kapustroši útočia! Už nabíjajú svoj katapult kapustami, ale netušia, že ty ich dokážeš zostreliť už vo vzduchu. Spišský hrad odolal Tatárom i Turkom. A s tvojou pomocou môže aj kapustrošom.

hra

V aragonitovej jaskyni

Nádherné aragonity ukryté v Ochtinskej jaskyni stráži hejno čiernych netopierov. Prekľučkuješ tmavými chodbami jaskyne a vyhneš sa dotieravým strážcom?

hra

V štiavnickej bani

V štiavnickej bani sa ukrýva množstvo drahokamov. Vyzbieraš ich všetky? Ale pozor, v bani nie si sám! Do štôlne sa dostali aj kapustroši, ktorým sa radšej oblúkom vyhni.

hra

Obliekanie detvanca

Aký by to bol Detvan bez kroja! Ale len ozasjtný Detvan si dokáže vybrať správny klobúčik či gate. Nie si si istý? Pomôž si knihou!

hra

Stavba dreveného kostola

Postaviť kostolík bez jediného klinca? Ak to dokázali na Šariši, ty to zvládneš tiež. Maj však oči na stopkách! Z padajúceho materiálu musíš vybrať len drevo.

hra

U Andyho Warhola

Slávny výtvarník môže mať v tebe rovnocenného nasledovníka. Dokážeš Jankov portrét vymaľovať v štýle slávnej Marylin? Alebo popustíš uzdu svojej fantázii a vytvoríš nové dielo?

3 nárečové slovníky

ZÁHORÁCKY SLOVNÍK

Babička, ktorá predávala kapustu, oslovila Janka v záhoráčtine. Otvor si tento slovník a budeš mať záhoráčtinu pod palcom!

ŠARIŠSKÝ SLOVNÍK

Dvaja tesári, čo opravovali drevený kostolík, rozprávali šarištinou. Objav najkrajšie šarišské výrazy, aby si bol v obraze, keď tam raz pôjdeš na výlet!  

GORALSKÝ SLOVNÍK

Pltník na Dunajci hovoril goralským nárečím. Gorali žijú na severe Kysúc, Oravy, Spiša i Zamaguria. Otvor si slovník a spoznaj ich jazyk lepšie!